Studuje vaše babička nebo váš děda na univerzitě?

Senioři jsou v dnešní době velmi aktivní. Snaží se co nejdéle zůstat fyzicky i psychicky fit. Proto se zajímají o všechno, co se kolem děje. Rádi se učí nové věci: umí zacházet s chytrými telefony, s počítači, chodí na kurzy procvičování paměti. Mnoho z nich se vrací do školy. Chtějí si rozšířit vědomosti ze svého oboru, v němž pracovali, nebo začnou studovat něco úplně nového.

ke studiu patří kniha

Pro tyto zvídavé lidi jsou při vysokých školách otevírány, tzv. Univerzity třetího věku. Nápad na vzdělávání pro dříve narozené vznikl ve Francii. V Česku byla otevřena první Univerzita třetího věku roku 1986 v Olomouci.

Dnes jsou Univerzity třetího věku v každém kraji. Senioři si mohou vybrat z různých oborů. Největší výběr nabízí Univerzita Karlova a Vysoká škola ekonomická.

Ke studiu jsou přijati středoškoláci s maturitou, kteří již pobírají důchod. Učivo je rozděleno do semestrů. Zájemci musí před zahájením semestru zaplatit malý poplatek (v řádu stokorun). A jakým oborům se mohou věnovat? Právu, medicíně, teologii, farmacii, přírodovědě, pedagogice, filozofii, ekonomii, tělovýchově a sportu, atd. Po ukončení studia získají absolventi osvědčení, které je jim slavnostně předáno.
právě probíhá přednáška

Prvotní koncept Univerzity třetího věku je postaven tak, že počítá s docházením studentů do školy na přednášky. Co když je ale někdo zdravotně handicapován nebo nemá možnost dojíždět na přednášky z větší vzdálenosti? I na tyto seniory je pamatováno: mohou se přihlásit na Virtuální univerzitu třetího věku. Přednášky jsou natočeny na video a studenti si je pouštějí přes internet. Stejným způsobem probíhají testy a zkoušky. Je skvělé, že vzdělávat se může opravdu každý, kdo má zájem, i když třeba nemůže docházet do školy.

Osobně znám jednu studentku Univerzity třetího věku. V mládí už jednu vysokou školu absolvovala, nyní si vědomosti rozšiřuje. Je nadšená, že užitečně využije volný čas, dozví se spoustu nových informací, potkává stejně naladěné lidi. Říká, že alespoň neustrne a stále si udržuje duševní svěžest.

Ze statistik je vidět, že o studium na Univerzitách třetího věku je velký zájem. Přednášející pedagogové si pochvalují, jak dobře se jim učí, když vidí nadšené studenty. Tak co, babi, dědo, přidáte se také?