Dovolená ve formě vícedenního treku

Jednou z možností, jak to realizovat, bylo vycestovat za hranice tam, kde to nebylo dříve možné, ale ne každý měl takové možnosti vysolit tučný balík za pobyt v rakouském Dachsteinu nebo u moře na francouzské Riviéře. Zvláště mladí lidé neměli dostatek prostředků.
muž ve skalách
Neměli jsme ani tolik možností, jaké mají lidé dnes. Technická úroveň většiny výrobků byla mnohem primitivnější a jednodušší a to se projevilo i ve vybavení pro turistiku. Přesto se trh postupně zásoboval stany, batohy a spacáky a tak rostly tržby ve specializovaných obchodech outdoorovým vybavením. Vyrazit za hranice všedních dnů bylo pak čím dál tím snazší a dnes se již tehdy většina vzácných věcí považuje za běžný standard. Na co bychom měli především myslet v souvislosti s vícedenním trekem?
Batoh – Základní vybavení turisty. Na jeho kvalitě stojí a padá veškerý úspěch expedice. Rozhodující není jen jeho velikost, ale systém popruhů, bederní a prsní pás, dostatek příručních kapes v dosahu, podlepené švy a nepromokavost, rychlé a bezpečné zapínání a především vypolstrovaná konstrukce zad, aby batoh netlačil i při maximální zátěži. Záda musí být dobře tvarovaná a odvětrávaná.
turista s batohem
Obuv – Moderním trendem je chůze naboso. Ze zdravotního hlediska to lze jen doporučit, ale s dvanácti kilogramy na zádech a mezi ostrými kameny na horských úbočích byste toho bosými chodidly moc nenašlapali. Obuv musí být kompaktní, celokožená, s anatomickou stélkou, s kvalitní odpruženou podrážkou a voděodolnou membránou. Investice do kvalitních bot se vám vrátí v podobě pohodlí a chodidel bez puchýřů a otlaků.
Spacák – Třetí základní díl výbavy. Spánek musí být nepřerušovaný a komfortní. Bez kompromisů. Podle náročnosti terénu a okolní teploty (ročního období) volíme buď ty nejkvalitnější z prachového peří, nebo s umělými dutými vlákny. Rozhodující je teplota komfortu, nikoli základní teplota pro přežití. Uvádí se až jako druhý údaj a bývá často skryta a maskována. Raději se desetkrát ptejte, než pořídit vak, v němž vám bude zima.

Nezařazené