Jak ušetřit nějakou tu korunu z vaší výplaty?

Známe to všichni. Každý měsíc nám po výplatě moc finančních prostředků nezbývá. Říkáme si, jak jen to udělat, abychom nějakou tu korunu ušetřili. Měsíc po měsíci plyne a my jsme stále v podobné situaci, kdy se nám nedaří nic moc ušetřit. Recept na to, jak si něco naspořit, je vcelku snadný. Tipů je hned několik.

První krok je nejdůležitější. Nejprve bychom z měsíční výplaty měli zaplatit nezbytně nutné výdaje. Jsou to částky a položky, které platíme každý měsíc. Dá se sem zahrnout nájemné za byt a zálohy na energie. Dále sem patří také účty za telefon či spoření. Obecně se dá tedy říci, že se jedná o položky, které každý měsíc zaplatiti musíme.
kasička na drobné

Prvním tipem, jak si naspořit nějakou korunu, je zapisování. Udělejte si seznam, kdy si každý měsíc napíšete příjmy a výdaje. Seznam si rozdělte na několik kategorií. Výdaje nezbytně nutné, nákupy potravin, nákupy drogerie a potřeb do domácnosti, výdaje na zábavu a výdaje nečekané. Vždy, když provedete nějakou transakci, zapište si ji do seznamu. Na konci měsíce budete mít vše velmi přehledně sepsáno a budete moci nahlédnout na vše, za co utrácíte. Ve výsledku je seznam příjmů a výdajů velmi užitečný.

Druhým tipem je obálková metoda. Svou výplatu rozdělte na několik částí a ty potom vložte do jednotlivých obálek. Jejich názvy mohou být kategorie, které jsou popsané v prvním tipu. Obálková metoda je vhodná pro ty, kteří chtějí mít na všechno přesně daný rozpočet. Uveďme si příklad. Pokud vám v obálce zábavy už nezbývá mnoho prostředků a vy chcete jít do kina, neměli byste pro finance sáhnout do obálky jiné. Ano, tato metoda může být omezující, nicméně vás může naučit, že každá kategorie má svůj vlastní rozpočet.
srovnané mince

Třetím tipem je odkládání drobných mincí. Mnozí lidé se naučili šetřit tak, že každý den odkládali všechny drobné mince, které se jim za daný den nashromáždili v peněžence, stranou. Divili byste se, jakou částku vám mince za měsíc přinesou. S tímto tipem souvisí také každodenní odkládání. V podstatě se jedná o to, že za každý časový úsek si odložíte stranou stejnou částku peněz. V příkladu to tak může být padesátikoruna denně či například pětistovka měsíčně. Po určité době se vám tak finance nashromáždí.