Proč jíst společně?

V některých kulturách do dnešních dnů přetrvala tradice společného jídla. Japonsko, Čína, Švédsko či Itálie. Všude tam je pravidlo, že se u snídaně či večeře sejde celá rodina. Nespěchá se, povídají si a umějí si jídlo vychutnat. V České republice ukazují statistiky, že 60 % lidí z toho téměř 80% mladých lidí, jedí sami u seriálů, sociálních skupin či připojení na internetu přes mobil. Většina z dotazovaných si jsou vědomi, že je to špatně a zakládají si na nezdravém přístupu k jídlu, avšak je to pro ně pohodlnější a rychlejší, než jíst s rodinou či přáteli. Takové stolování pokládají spíše za sváteční.

smějící se žena v čepici

Je zajímavé, že tak ještě třicet let zpátky, bylo nemyslitelné, aby se člen domácnosti najedl sám bez zbytku rodiny.

 

Víte ale, o co se ochuzujeme? O zdravé fungování naší rodiny, své štíhlé linie, kdy je nám jedno, co z ledničky sníme. Také v uspěchané době plné nároků, si nemáme šanci pořádně popovídat s manželem, dětmi a dozvědět se, co je právě dnes nového.

 

Každá změna s sebou nese uvědomění se, že nám stojí za to se o ni snažit. Jak u nás, tak u ostatních členů domácnosti. Ze začátku se jistě setkáme s nepochopením, obzvláště ze strany dětí a dospívajících, ale i je dokážeme časem jistě zaujmout.

zasněžený strom, lavička

Nejlépe je začít u večeří, kdy už většina rodinných příslušníků nikam nespěchá. Můžeme také občas setkání oživit a přizvat sousedy či širší rodinu. Překonejte se a prostřete slavnostně stůl, navodíte pocit vzácné atmosféry a nikomu se tak nebude chtít rychle utíkat. Navíc, pokud se vám povede vymyslet jednoduché vícechodové menu, zahrnující třeba šunku jako předkrm, jídlo z jednoho hrnce jako hlavní chod a malý dezert, večeře se tak protáhne a vy se naučíte lépe pracovat s časem. Základem je mít vše potřebné nachystáno na jídelním stole či po ruce, abyste neodbíhala stále do kuchyně a nenavozovala pocit uspěchanosti, nedej bože stresu.

 

Zkuste stolovat rodině. I přes prvotní krkolomné pokusy, budete velmi mile překvapeni, jak společně strávený čas nad jídlem, může zpříjemnit a obohatit život.