Na autožárovky pro přední světla pohlížejte z hlediska bezpečnosti

Jak se vám řídí s běžnými autožárovkami

Před několika lety byla zveřejněna v jednom motoristickém časopisu anketa náhodně vybraných respondentů, kteří odpovídali na otázku, zda jim vyhovuje osvit jízdního pruhu běžnou autožárovkou pro přední světla. Většina z nich neměla přímou zkušenost s jiným typem, než který se doslova za pár korun prodává u každé čerpací stanice.světla jedoucího auta v zimě Jsou to halogenové žárovky s barvou světla 3200 K – tzv. teplá bílá, která se téměř shoduje s barvou vláknových Edisonových žárovek. A délka světelného kuželu odpovídá vzdálenosti, která byla v laboratorních podmínkách vyvinuta již před několika desítkami let a stala se běžným standardem pro provoz automobilů, které byly provozovány již za socialismu. Současná pravidla silničního provozu tento standard ponechala vzhledem k maximální povolené rychlosti na pozemních komunikacích, která se za tu dobu (s výjimkou jízdy po dálnici a jízdy v obci) prakticky nezměnila.
A to je právě úskalím, které v současné době provází řidiče na silnicích v dnešním mnohonásobně hustším provozu, a za nesrovnatelně náročnějších podmínek, než které panovaly https://zpravy.idnes.cz/juncker-migrace-eu-rozdelovani-migrantu-emoce-f4t-/zahranicni.aspx%3Fc%3DA171215_145915_zahranicni_aha na silnicích před třiceti lety.sodíkové výbojky podél silnice

Vsaďte na více světla a chladnější odstín

Z ankety vyznělo, že většině dotázaných současný „standard“ nevyhovuje. Přitom je trh zásoben i typy, které zvyšují jízdní pohodlí a přispívají k vyšší bezpečnosti. Jsou to např. výrobky od společností Philips, Bosch, Tungsram a Osram, jejichž vlastnosti byly podrobeny i uživatelským testům a výsledky zveřejněny v odborných článcích. Investice do nadstandardního osvětlení se vyplatí zejména tam, kde převažují noční jízdy, anebo v místech neosvětlených silnic s hustým provozem, případně tam, kde se vyskytují chodci, cyklisté, a kde střetnutí s lidmi poblíž krajnice může znamenat ohrožení jejich života. Zkuste tedy vsadit na lepší světelné podmínky, než jaké byly vyvíjeny před čtvrt stoletím, a které dnes svým „standardem“ již neodpovídají běžnému provozu.