Bazén na zahradu

Bazén na zahradu

Sluníčko u nás v létě často svými paprsky nešetří. Již několikáté léto nám dokazuje, že i u nás mohou panovat velmi vysoké, až tropické teploty. A proto se nejednomu z nás bude jistě hodit vlastní bazén, v kterém se může v horkém létě kdykoli nerušeně osvěžit. Je možné si vybírat z řady velikostí i typů bazénů. Je třeba myslet také na jejich údržbu, čistění a ohřev vody. Budou se také hodit různé typy zastřešení. Nebo může být bazén jen čistě sezonní záležitost a na podzim jej zase vypustit a instalovat až další sezonu.

bazen

Typy bazénů

Bazény lze rozdělit do tří základních skupin. Jsou to bazény zapuštěné, polozapuštěné a nadzemní. Každá ze skupin se samozřejmě liší jak požadavky na instalaci, tak velikostmi, tvarem, možnostmi využití i dalším doplňkovým sortimentem. Zapuštěné bazény mají velkou výhodu v tom, že nenarušují celkový pohled na zahradu. Lze je využít i v interiéru jako součást například zimních zahrad. Působí celkově velmi esteticky a čistě, zvláště pokud k nim využijete i přírodní kámen na dlažbu. To usnadní nejen přístup k bazénu, ale i jeho další využití. Nevýhodou těchto bazénů může být jejich vyšší pořizovací cena a náročnější systém filtrace.

kacenka

Polozapuštěné bazény jsou jakýmsi kompromisem. Bývá zapuštěná jen část bazénu, jenž se obsype betonem. Tento typ bazénu se hodí například do nerovného nebo kopcovitého terénu. Rovněž pořizovací cena je přibližně mezi zapuštěnými a nadzemními bazény.

Nadzemní bazény jsou cenově nejdostupnější a zároveň i nejméně náročné na samotnou instalaci. Stačí mít jen vodorovnou plochu bez travních drnů. Tento bazén se nestane trvalou součástí zahrady, dá se využívat pouze sezonně. Pokud ho ale budete chtít uklízet, je třeba počítat s místem na jeho úschovu. Rovněž se i lépe zabezpečuje proti nechtěnému pádu dětí nebo domácích mazlíčků.