Uklízejte přírodními prostředky

Úklid, neoblíbená činnost většiny lidí. Můžete ho zkusit pojmout třeba trochu jinak než jste zvyklí. Vyzkoušejte přírodní čistidla. Potěší vás, že nezatížíte přírodu průmyslově vyrobenými čistícími prostředky. Vyzkoušejte obyčejný ocet nebo jedlou sůl, kterou máte každý doma a její pořízení vaši peněženku určitě nezatíží. Vždyť naše babičky ani jiný způsob úklidu neznaly. Před Velikonocemi a Vánocemi většinou každý myje okna. Aby se vám okenní tabulky leskly, přidejte do vody ocet. Octovou vodu nemusíte použít jen na mytí oken. Vyčistit můžete zrcadla a jiné skleněné plochy. Ani leštěnku na nábytek není problém vyrobit.

jedlá soda

Do 3 šálku převařené vychladlé vody přidejte 2 lžíce olivového oleje, můžete použít i lněný, 1 polévkovou lžíci octa a 20 kapek esenciálního oleje. Olej si můžete vybrat podle vůně, která je vám příjemná. Vše smíchejte a naplňte rozprašovač. Nejen, že se nábytek bude lesknout, ale zároveň provoníte místnost. Kvůli ucpanému odpadu si také zoufat nemusíte. K vyčištění vám bude stačit obyčejná jedlá soda. Do odpadu vsypte 2 šálky jedlé sody a zalijte 2 šálky horké vody. Nelekněte se, směs v odpadu bude pěnit a prskat, jde o přirozenou reakci. Pokud se vám nepodaří odpad pročistit na poprvé, můžete proces několikrát opakovat.

esenciální olej

Na umytá okna patří vyprané voňavé záclony. Nemusíte hned kupovat aviváž. Osvěžte si místnost vůní bylinek a aviváž si vyrobte sami z 20 kapek esenciálního oleje a šálku octa. Vyberte si olej, který je vám vůní příjemný. Občas potřebujete použít desinfekci. Do 2 šálků horké vody přidejte ½ šálku vinného octa a 1 polévkovou lžíci jedlé sody. Přimíchat můžete na provonění opět esenciální olej. Vše rozmíchejte a rozprašovačem aplikujte na potřebné místo. Nechte působit alespoň 10 minut a pak setřete hadříkem. Takto vyrobené čistící prostředky vás budou stát pouhých několik korun.