Zapojte psa do svého tréninku

Psi jsou skvělí společníci. Zvažovali jste někdy, zda by vás mohli nějak aktivně doprovázet při horských túrách, nebo při běhu? Chcete vědět co je k tomu zapotřebí? Dá se říci, že nic moc. Potřebujete akorát mít psa vhodného plemene. Taková čivava, nebo jack russel jsou sice roztomilí pejsci, jenže s jejich nějakou aktivní pomocí při běhu moc počítat nemůžete.

Dobře padnoucí postroj

Takže záležitost se vás týká, jen pokud jste majitelem pejska střední a větší velikosti, ideálně nějakého severského plemene. Ti totiž mají tah v genech. Poslední staletí jejich předci téměř nic jiného nedělali.

Psa musíte nejdříve vybavit vhodným a hlavně padnoucím postrojem. Tahání za obojek je pro něj nepohodlné a vysoce omezující. Postroj rozloží tlak při tahu na ramena psa, vedení pod hrudníkem zajistí jeho stálé držení na těle. Postroj končí nad nebo za ocasem psa, podle toho jestli postroj chcete používat pro běh, nebo třeba k tahání saní.

Psa je nejlépe pečlivě, dle instrukcí výrobce poměřit a míry zaslat pro výrobu postroje na míru. Tento způsob zvolte, pokud chcete se psem běhat či chodit pravidelně a často. Na rekreační účely postačí zakoupit postroj dle konfekčních rozměrů.

Připravený vyrazit

K psovi v postroji budete potřebovat ještě další dvě věci. Postroj pro vás, tedy úvaz. Je to bederní pás, který vás bude pomocí vodítka s amortizérem spojovat se psem. Amortizér je takový tlumič nárazů, který je všitý do dutého vodítka. Pes díky amortizéru netrpí, pokud váš běh není zcela souvislý a synchronizovaný s jeho během. Vodítko bývá dlouhé kolem tří metrů.

Když máte postroj, úvaz i vodítko, mohli byste sice vyběhnout, ale nejdříve musíte pejska podrobit určitému výcviku. Musí umět se na povel rozeběhnout i zastavit. Musí umět na povel zatočit doprava i doleva. To je základ. Trochu vyšší level je pak naučit psa přizpůsobit vám rychlost běhu.