Prostata a její důležitá funkce

Prostata je pro pány velmi důležitá součást fungování organismu. Pojďme se podívat na její funkci, ale také co ji může ohrozit správné fungování

Co je prostata

V hodinách biologie jsme se všichni učili, že prostata je mužská předstojná žláza, která má svalnatě-žlázovitou stavbu. Pokud prostata funguje normálně je její velikost přibližně jako vlašský ořech a váží zhruba 20 gramů. Prostatu najdeme pod močovým měchýřem a jako prstenec obkrouží močovou trubici. Její umístění je v prostoru mezi kosti stydkou a konečníku.

mužský rozkrok

Funkce prostaty

Správná funkce prostaty Erectmax.cz je jedna z důležitých věcí při procesu oplodnění. Prostatické žlázy vylučují sekret, který se při erekci mísí se spermiemi a vzniká tak ejakulát. Výměšek z prostaty je bezbarvá tekutina o pH 6,4 a s typickým zápachem. Je bohatá na bílkoviny, zinek, kyselinu citronovou, ale také o proteázu, prostatický specifický antigen, polyaminy a prostaglandiny. A právě každá z těchto uvedených složek nějakým způsobem ať už více nebo méně ovlivňuje oplodnění. Stimulace předstojné žlázy je možné dvěma způsoby. A to buď nepřímo v podobě dráždění hráze anebo přímo přes stěnu konečníku. Preventivní kontroly prostaty zatím nejsou hrazeny z veřejného zdravotnictví, ale měli by na ní chodit muži od cca 40 let.

doktor

Porucha prostaty

Bohužel poruchou prostaty trpí nad 40 let až 40 % mužů a nad 60 let až 50 % mužů. Patří tedy mezi přirozenou součást mužského stárnutí. Zvětšení prostaty je nezhoubné přemnožení buněk prostaty a díky tomu, že se zvětšuje začíná utlačovat další orgány, hlavně tedy močovou trubici. Vlivem toho se močový měchýř dříve naplní a objevuje se časté močení, které právě patří mezi nejznámější symptom zbytnělé prostaty. Další příznaky je močení hlavně v noci, delší čas na toaletě, přerušované močení nebo dokonce namáhavé nebo bolestivé močení. Zde stojí už na zvážení lékařské vyšetření.

Vyšetření prostaty

Nepatří to mezi příjemné vyšetření, ale určitě není bolestivé. Provádí se pohmatem přes konečník a také krevními testy. Samovyšetření prostaty si můžete zkusit i doma sám. Všímejte si velikosti šourku a varlat. Měli by mít stejnou velikost a barvu. Při výskytu atipických hrbolků vyhledejte odbornou péči.