Mobilní domy jsou ze dřeva

První mobilní domy, nebo chcete-li jejich předchůdce, byly zaoblené, domky doutníkového tvaru. Jejich retro verze občas vídáváte v televizi, či na nějakých promo akcích. Poněkud složitá konstrukce na výrobu, byla řešena z tvarovaných dřevěných profilů, oplácaná z obou stran překližkou a zvenčí byla oplechovaná tenkým hliníkovým plechem.

Hotový mobilní dům

Aby se stavba dřevěných mobilních domů zjednodušila a zvýšila se jejich produktivita, vykašlali se konstruktéři na módní zaobleniny a začali konstruovat, dnes tak známé hranolovité škatule. Tento model se vydržel vyrábět přes 80 let. A vyrábět se bude zřejmě ještě hodně dlouho. Lišit se mohou mobilní domy použitou fasádou, typem střechy a také velikostí a rozložením stavebních otvorů, tedy oken a dveří. Jiné významnější změny se nedají v podstatě ani očekávat.Pokud se dnes některé domy přece jen liší, jde o designové kosmetické úpravy, které však nemají žádný významný zásah do konstrukce.

I v současné době je většinou základní konstrukce tvořena příhradovým rámem. Dlouhou dobu se tento rám konstruoval z prostých, dřevěných hranolů, tedy běžného řeziva. Dnes pro získání vyšší pevnosti a tuhosti jsou klasické hranoly, nahrazovány lepenými hranoly KVH. Díky jejich konstrukci mohou být použity menší průřezy těchto konstrukčních prvků, což má nezanedbatelný vliv na celkovou hmotnost celého domku.

Interiér ve dřevě

Dřevo se dále používá s úspěchem v interiérech domů a také jako fasádní systém. Na fasády se využívají kvalitní borovicové palubky, případně palubky ze sibiřského modřínu. V interiérech je dřevěný obklad jednou z alternativ, kterou u některých domů používají designéři. Často vídáváme obložení stropů a někdy i stěn, tenkými palubkami ze zmíněných dřevin. K samotné konstrukci příček a stěn se však již dřevo nepoužívá. Tyto bývají vystavěny klasickou sádrokartonářskou technologií. Dřevěné palubky zde slouží pouze jako obložení.