Jsou točité schody bezpečné?

Faktem je, že ač je většina z nás používá každý den, většinou aniž by to nějak zvlášť zaregistrovala, jsou častým zdrojem úrazů. Řeč je samozřejmě o schodištích. Pokud se totiž podíváme na statistiky úrazů, zjistíme, že velká část jich je způsobena pádem ze schodů. Zdálo by se tedy, že bychom je měli odstranit a používat raději výtahy. Ale tak jednoduché to není.

Nejprve se podívejme, co to vlastně schodiště je. Ve své podstatě se jedná o nakloněnou rovinu se stupínky, a chůze především dolů je vlastně kontrolovaným pádem. Bohužel občas se stane, že se z kontrolovaného stane nekontrolovaný, a neštěstí je na světě.

schodiste1

Není třeba říkat, že ne všechna schodiště jsou stejná. Máme nejrůznější typy a tvary, od těch klasických rovných, přes točité až po ty jezdící. A každý z nich má, dalo by se říci, jiný stupeň nebezpečnosti, je tedy jinak rizikový.

Podívejme se například na točité schody KMK Design. Zatímco dříve byly poměrně oblíbené a používané, zejména v hradech, panských sídlech či jiných významných budovách, dnes se s nimi prakticky nepotkáte, s výjimkou právě těchto historických objektů. Proč je tomu tak?

schodiste2

Nejprve si řekněme, proč byly vlastně stavěny. Jednalo se o jeden z prostředků, který měl pomoci při obraně. Byly totiž udělány tak, že obránci mohli držet meč či jinou zbraň v pravé ruce, zatímco útočníci v levé. A vzhledem k tomu, že, stejně jako dnes, praváci ve velké většině převažovali, je jasné, jakou výhodu to pro obránce mělo.

Dnes však, s vynálezem moderních střelných i jiných zbraní, však tento důvod odpadl, a tento typ schodů postupně ustoupil tomu klasickému rovnému. Proč se však nezachoval? Koneckonců ušetřil poměrně dost prostoru.

Odpovědí je právě ona nebezpečnost. Vzhledem k tomu, že jednotlivé stupně jsou na jednom konci podstatně širší než na druhém, není tak snadné po nich chodit, neboť musíte uvažovat i o tom, kterou částí právě jdete, což samozřejmě vedlo k nejrůznějším úrazům.

Dnes jsou tedy točité schody pouhým reliktem minulosti. Avšak je dobré si je připomínat, aby se neztratily.