Jaká je budoucnost chytrých domácností?

Není žádným překvapením, že se lidé snaží si své životy stále více usnadnit. Koneckonců, když se zamyslíme, veškeré vynálezy byly vymyšleny právě kvůli zvýšení lidského pohodlí. Jistě, některé se uchytily, jiné nikoliv, motivace však byla vždy prakticky stejná.

 

Nejnovějším trendem se pak stává takzvaná chytrá domácnost. Ta využívá wi-fi signál k tomu, aby propojila nejrůznější přístroje a zařízení v domácnosti, které je pak možné podle libosti nastavit či ovládat pomocí mobilního telefonu, a to i z dálky.

 

Jednat se může například o klimatizaci, ale také topení, světla, televizi, robotický vysavač, odemykání dveří a mnohé další. V podstatě to znamená, že doma již nemusíte hnout ani prstem – vše bude provedeno automaticky, případně několika kliknutími na mobilu.

 

co vše zahrnuje chytrá domácnost

 

Samozřejmě tento systém má i své nedostatky. Mnohé z nich pak vyplývají z toho, že se jedná ještě o poměrně novou technologii, kde doposud nejsou zcela vychytány všechny mouchy. A s tím je potřeba počítat.

 

Tím hlavním, co lidi odrazuje, je cena. Spotřebiče, které je možné tímto způsobem propojit, totiž nejsou nijak levné. A to ani není řeč o zvýšení nákladů za elektřinu a také nutnost kvalitního internetového připojení, které také něco stojí.

 

chytrou domácnost lze ovládat mobilem

 

Je však také pravdou, že lidé se na nové technologie často zpočátku dívají s nedůvěrou. A není divu, najednou nad danou činností nemají plnou kontrolu. Místo toho se musí spoléhat, že to stroj udělá stejně dobře. A vzhledem k tomu, že nové technologie jsou jen zřídkakdy bez vad, je tato obava poněkud opodstatněná.

 

Otázkou však je, zda se chytré domácnosti v budoucnu skutečně rozšíří, nebo zda nemají budoucnost. Zde je dobré připomenout články z doby, kdy začínal internet. Ty tehdy také prorokovaly, že brzy zanikne. Jak je vidět, skutečnost byla nakonec jiná.

 

Proto je skutečně dobré zvážit, zda opravdu není dobré do této technologie investovat. Přeci jen je faktem, že nám práci poměrně dost usnadní.