Oblečení z merino vlny

Dnes je velmi oblíbené funkční oblečení vyrobené z merino vlny. Merino je velice jemná ovčí vlna, která se získává z plemene merino. Původ plemene sahá do severní Afriky, později se dostalo do Španělska a dalších zemích jako například do Austrálie a na Nový Zéland. Merino vlna má velice jemná vlákna. Ty jsou menší než 18 mikronů a proto oblečení z merino vlny nekouše. Velikou výhodou oblečení z merino vlny jsou také jeho antibakteriální vlastnosti. Oblečení má totiž vlastnost pohlcovat pachy, takže i při delším užívání nezapáchá tak, jako prádlo vyrobené ze syntetiky. Jedinou nevýhodou může být fakt, že při silném pocení může být z látky cítit lanolin, který je přirozeně vylučován mazovými žlázami ovcí. Avšak jenom hrstka lidí dokáže vůni lanolinu postřehnout.

ovce merino

Oblečení z merino vlny se pyšní úchvatnými termoregulačními vlastnostmi. V zimě vás krásně udrží v teple, v létě vás naopak bude příjemně chladit. Další významnou výhodou je to, že vlněné prádlo dokonale odvádí vlhkost od vašeho těla a tak vy zůstáváte i při vyšší fyzické zátěži v suchu. A i když se vám oblečení nasákne potem, nebude vás to tolik studit jako u oblečení vyrobeného ze syntetiky.

Oblečení ze 100 % merino vlny nevydrží tolik, jako syntetické oblečení. Proto se začala vlna kombinovat s jinými materiály a čistá merino vlna se doporučuje pouze pro menší fyzickou zátěž. Merino se často kombinuje s přírodním vláknem zvané tencl. Tato kombinace je vhodná především pro letní sporty.

pozice jógy

Oblíbenou tradiční značkou vlněného oblečení je Devold merino c-store.cz. Jedná se o norskou značku, která byla založena již v roce 1853, takže jejich termoprádlo je jedno z nejstarších na světě. Mimo termoprádla Devold vyrábí také trička a tílka, mikiny, svetry, bundy, kalhoty, ponožky, čepice i nákrčníky. Vše je vyrobené z oblíbené merino vlny.