Nenechte unikat vodu


Čistou pitnou vodu máme my lidé obvykle rádi. Samozřejmě, protože bychom bez ní nemohli vůbec žít a chovat se tak, jak se v současnosti obvykle chováme. Není tedy vůbec divu, že jsme si ji nechali zavést všude, kde se nám tato jenom může hodit, v domácnostech, na pracovištích, ale třeba i na veřejných prostranstvích. Tam všude se nám hodí a obvykle je přímo nezbytná. A jsme rádi, že ji tam máme a můžeme ji tedy bezstarostně využívat.

vodovodní potrubí

Jenže ona je bezstarostnost na místě jenom tehdy, když všechno kolem této vody funguje tak, jak to fungovat má. Tedy když jsou tu potrubí, jimiž k nám voda žádoucím způsobem proudí a z nichž neuniká. Kdyby k nám voda totiž těmito potrubími nepřitékala, nebyl by nám vodovod zhola k ničemu, a ani úniky vody z netěsnícího vodovodního potrubí nejsou žádoucí. Protože i zdánlivě neškodná voda dokáže v případě úniku napáchat pořádnou paseku.

Nemuselo by se vám to možná na první pohled zdát, ale je to tak. Takový i relativně malý únik vody může hodně škodit. Když voda vytéká někam, kam nemá, může poškozovat zdivo, může negativně působit na stav podlahy i stropů objektu, může zatékat k sousedům v nižších podlažích a umožňovat šíření plísně, hniloby či hub. A žít v takovém prostředí je nezdravé a třeba i nebezpečné. I když je to ‚jenom voda‘.

vodovodní potrubí

Na volně přístupných potrubích se únik vody odhalí hned a snadno. A také se taková potrubí nejsnáze opravují, protože je k nim snadný přístup. Jenže jak to vypadá u nás doma? Tam obvykle máme vodovodní potrubí skryté, ba i zazděné, a to pak možné odhalení úniků komplikuje. A i náprava je pak složitější. A je dobře, že ani pak není třeba nadělat víc škod, než kolik je nezbytné. Protože se nemusí odkrýt celé potrubí, nemusí se ničit zbytečně velký kus omítky a zdiva. Jsou i přístroje, které odhalí únik vody včetně toho naprosto minimálního, a to aniž bychom my lidé ony trubky viděli. A pak je oprava daleko snazší a levnější. A příjemnější.