Na hrad nebo zámek i v zimě

Tak jako šla v pohádce O dvanácti měsíčkách Maruška na jahody v zimě, můžeme i my dnes v zimě
navštívit některé hrady a zámky. Prohlídka je sice kratší než v létě, ale jisté nezaměnitelné kouzlo v sobě zimní návštěva těchto romantických historických prostor má. Už jen samotná představa, jak se asi na šlechtických sídlech žilo, když za okny panoval nečas a mráz… je lákavá.hrad v zimě.jpg
 
Některé hrady a zámky mají své webové stránky, na kterých je možné nalézt nejrůznější informace: Vstupné, návštěvní hodiny, historie, fotogalerie, hostinské pokoje, akce, svatby, tipy na výlety do okolí, občerstvení, parkoviště aj. Může se tu zarezervovat prohlídka a zakoupit online vstupenky. Většina prohlídek se koná již od pěti osob.
 
Na co se můžeme těšit ze zimních nabídek hradů a zámků? Tak například zajímavostí na zámku Zbiroh na Rokycansku je rozsáhlý zámecký park, kde svá největší plátna maloval Alfons Mucha. V restauraci Zámecká krčma „U Rudolfovy kratochvíle“ si určitě pochutnáte na vybraných dobových specialitách. Konají se zde středověké hostiny, kde nechybí kejklíři, tanečnice ani muzikanti. Ze sladkých jídel můžete vyzkoušet: Císařský trhanec s rozinkami a meruňkovým pyré, čokoládový dort s višněmi nebo karamelový dezert s marcipánem.
 
Zámek Sychrov láká své návštěvníky na pohádková představení, prohlídky v dobových kostýmech a noční prohlídky. Ve sklepení lze objevit tajemný svět skřítků, víl, elfů, draků a jiných postaviček. Na Sychrově se natáčely pohádky Zlatovláska a Nesmrtelná teta.
 
Ve Slezskoostravském hradě si můžete prohlédnout muzeum čarodějnic, kovárnu a zbrojnici. Pořádají se zde jarmarky, koncerty a divadelní představení. zámecký salonek.jpg
 
Jako v pohádce si budete připadat na zámku Stránov nedaleko Mladé Boleslavi, kde se natáčely pohádky O svatební krajce, Vánoční příběh, Začarovaná láska aj. Určitě vás zde zaujmou hračky – historické kočárky a panenky z let 1875 – 1900.
 
Hrad a zámek Staré Hrady, který leží jižně od Jičína, nabízí tři pohádkové prohlídkové okruhy s průvodci v pohádkových kostýmech.