Havarijní pojištění – co vše si můžeme pojistit?

Havarijní pojištění znamená jistotu, že v případě poškození vozidla, ať už z důvodu autonehody, přírodních živlů či vandalismu, vám bude vyplacena částka, vykrývající poškození vašeho vozidla. Samozřejmě záleží na tipu smlouvy a limitech plnění.

Co všechno si tedy můžeme pojistit?

Havárie

Nemusí se vůbec jednat o nehodu, kdy narazí jedno auto do druhého. Ale může se stát, že vlivem nepozornosti či jiných faktorů, si poškodíme auto sami. Odřený lak, prasklé světlo, nárazník…právě od toho je tu havarijní pojištění, aby vám pomohlo zaplatit opravu poškozeného auta.

nehoda

Odcizení

Možná si myslíte, že vám se tohle stát nemůže, ale opak je pravdou. Představte si, že přijdete na parkoviště, a váš vůz je pryč. Co budete dělat? Kde vzít peníze na nové? A jak vůbec fungovat bez auta? Havarijní pojištění vám může pomoci pokrýt částku za odcizený vůz. Většinou se nejedná o částku, kterou jste zaplatili při koupi vozu, ale vypočítanou dle jeho stáří, stavu apod.

Poškození živlem

Většině z nás se možná vybaví extrémní případy, jako jsou povodně, tornádo, či podobné živelné katastrofy. Automobil vám ale může poškodit daleko banálnější počasí. Vydatné deště, krupobití, vichřice, požár způsobený suchem…to vše může způsobit více či méně vážné poškození laku, skel či jiných částí vozidla.

auto

Vandalismus

Lidé jsou různí a vaše auto se snadno může stát terčem pomsty či nudy některých vandalů. Většinou to odnese drobnými oděrkami v laku, ale může to dopadnout daleko hůře. I pro tento případ si můžete sjednat havarijní pojištění. Tohle je jen základní výčet toho, co si můžete v rámci havarijního pojištění pojistit. Samozřejmě, každá pojišťovací společnost má svou nabídku trochu jinou. Dále si můžete pojistit např. úraz osob, které přepravujete, zavadla, která převážíte nebo úhradu nákladů, které se budou vztahovat k náhradnímu vozidlu, které si budete muset po dobu opravy svého obstarat.