Budete používat látkové pleny?

Látkové pleny používaly už generace před námi. Byly a jsou velmi ekologické, protože se prostě vyperou a používají dál. K dětské pokožce jsou daleko šetrnější než jednorázové, protože neobsahují plasty a jsou prodyšnější. Jediná nevýhoda je to praní, které spousta rodičů zbytečně odmítá. Je škoda dát přednost jednorázovým plenám, které se hromadí na skládkách nebo se spalují, protože se nerozloží ani za desítky let. Obsahují plasty, jsou chemicky bělené a nejsou prospěšné ani životnímu prostředí a ani pokožce vašeho dítěte.

látkové pleny

Látkové jsou pracnější, ale stojí za to
Když si odmyslíte práci, kterou máte s látkovými plenami, jsou daleko lepší než jednorázové. Kompletní vybavení pro látkování můžete koupit použitou, protože látkové pleny jsou kvalitní a dlouho vydrží. Rodiče si je mezi sebou přepadávají běžně, protože počáteční investice je trochu vyšší.

Jak přebalovat látkové pleny?
Existuje více způsobů- můžete používat buď systém, který se jmenuje “vše v jednom”, což je látková plena, která vypadá jako jednorázová, jen je opakovaně použitelná, a pak máte možnost skládat bavlněné či bambusové pleny a vkládat je do svrchních kalhotek. Novorozencům zpravidla stačí plenku uvázat samotnou a přichytit pomocí sponek, ale většina rodičů volí svrchní kalhotky. Do nich se vloží plena, zapnou se kalhotky, a plena tak díky tomu drží na svém místě.

jednorázová plenka

Svrchní kalhotky na látkové pleny se dají sehnat v mnoha vzorech a barvách. Liší se zapínáním. Můžou se zapínat na patentky nebo na suchý zip. Patentky jsou pro některé rodiče lepší, protože kalhotky mají více řad patentek, a vy prostě zapínáte ty, které velikostně odpovídají proporcím vašeho dítěte. Rostou tak společně s ním a vydrží mnohem déle. Vyzkoušejte látkové pleny, které uleví nejen životnímu prostředí, ale především vaší peněžence, protože z dlouhodobého hlediska jsou levnější než jednorázové.